Какво е това ?
Термина „васкуларни рингови аномалии“ описва група от няколко заболявания, които се дължат на неправилно развитие на големите кръвоностни съдове по време на ембрионалното развитие .При тези малформации хранопровода и трахеята биват обхванати в „ пръстен“ от тези неправилно разположени кръвоносни съдове при което се нарушава процеса на хранене.Засегнатите животни не могат да преглъщат твърда храна, изостават в растежа си и понякога като усложнение има аспирационна пневмония. В случаите когато и трахеята е приклещена животните имат затруднения в дишането. Най-често срещаната аномалия е перзистираща дясна аортна дъга.Нормално най-големият кръвоносен съд Аортата се развива от кръвоносен съд-предшественик наречен лява аортна дъга, в случая Аортата вместо от лявата аортна дъга се развива от дясна аортна дъга при което се създава съдов пръстен около хранопровода, водещо до стесняването му и в последствие образуване на дивертикул(джобовидно разширение) преди стеснения участък. Проблема с храненето се забелязва почти веднага след отбиването на кучетата или котетата и преминаването им към твърда храна
Унаследявали се?
Да.
Механизма на унаследаване е сложен което означава,че все още гена който е отговорен за този дефект в развитието не е открит. Няма и генетични тестове за откриване на носителите на заболяването.
Какво означава това за вашето куче и за вас ?
Първите признаци се появяват скоро след отбиването,когато кученцето започва да се храни с твърда храна. Частичното запушване на хранопровода причнинява регургитация (пасивно повръщане на задържаната в хранопровода храна и вода) .Засегнатите животни са изключително слаби, а същевременно имат добър апепит. Те са предразположени към аспирационна пневмония (тежко възпаление на белите дробове дължащо се на попадане на храна и вода в дихателните пътища) .
Перизистиращата дясна аортна дъга е заболяване което може хирургически да се коригира. Отлагането на оперативната интервенция увеличава риска от аспирационна пневномия и от трайни нарушения в хранопровода.
Васкуласните рингови аномалии никога не изчезват с растежа на кучето или котето
Как се диагностицира?
За това заболяване може да се усъмните, ако кученцето Ви започне да регургитира храна и вода след като сте го отбили.Важно е да разграничи регургитирането което е пасивен процес от активното повръщане .
Ренгренографията на гръден кош със или без контраст.
Как се лекува?
Лекува се само оперативно.Операцията се състои в отваряне на гръдния кош и прерязване на създаващия прищъпването на хранопровода съд. Операцията трябва да се направи във възможно най-ранна възраст , за да се предостврати увреждането на стената на хранопровода. Следоперативният период е много важен и включва хранене с течни храни от изправено положение за известен период от време . Това се прави с цел да се подпомогне преминаването на храната в стомаха. След 2-4 седмици постепенно започва да се включва на малки и чести порции и твърда храна. При някой животни поради сериозно увреждане на стената на хранопровода регургитирането не изчезва независимо хирургичната интервениция.Подобрението се изразява в намаляване честотата на повръщанията и животните като цяло се чувстват добре и имат нормален живот.